הסכמי גירושין

הסכמי גירושין

עריכת הסכמי גירושין הוא הצעד הטוב, החכם והיעיל ביותר שזוגות יכולים לעשות בשעה לא קלה בחיים, כאשר בוחרים לפרק את הזוגיות ואת חיי הנישואין. 

הסיבה לכך פשוטה. ביכולתו של הסכם גירושין להבטיח את העתיד של שני בני הזוג לאחר הפרידה הכואבת, כיוון שהסכם גירושין לוקח בחשבון את כל המחלוקות האפשריות ומעניק להם פתרון הוגן עבור שני הצדדים. זאת הסיבה שהסכם גירושין ידוע גם בשם גירושין בהסכמה ולא במלחמה.

הסכמי גירושין הם מסמכים משפטיים לכל דבר, כך שהם צריכים לקבל אישור ותוקף מצד שני מוסדות – בית דין רבני גירושין ובית המשפט לענייני משפחה. לאחר מכן ניתן להתקדם עם הליך גירושין ולסיים אותו עם קבלת גט בבית דין רבני גירושין.

הסכמי גירושין: יתרונות

במידה ולא מגיעים להסכמה כי ניתן לאחד את כל המחלוקות הנגזרות מהליך גירושין בצורה הוגנת תחת הסכם גירושין, החלופה היא קרב ארוך ומייגע בו שני הצדדים, בן ובת הזוג המתגרשים, מתקוטטים ורבים ללא הפסקה במשך זמן רב, אם באופן עצמאי או על ידי עורך דין גירושין המייצג כל אחת ואחד מהם. 

התוצאה היא זמן יקר שהולך לאיבוד, במקום לנצל אותו במטרה לתכנן ולבנות את החיים מחדש. הסכמי גירושין לעומת זאת מביאים לתוצאה מהירה עם כמה שפחות צלקות בדרך.

מעבר להליך גירושין שיכול לקחת זמן רב ללא הסכם גירושין, מדובר גם בהליך שיכול לעלות לבני הזוג המון כסף. לכן יתרון בולט נוסף שקיים בהסכמי גירושין זו העובדה שיש ביכולתם לחסוך לבן ובת הזוג הוצאות אדירות על עורך דין דיני משפחה או על הוצאות נוספות הקשורות להליך המשפטי. 

מדובר נקודה קריטית. ישנה חשיבות עצומה לחיסכון של כל שקל לקראת חיים חדשים בהם בני הזוג חוזרים להתנהל כלכלית בעזרת משכורת אחת בלבד ולא משכורת משותפת.

גם אם מאוד כועסים ואולי אפילו שונאים, עורכי דין הסכמי גירושין יזכירו לבני הזוג כי פעם החיים היו נראים אחרת לחלוטין, ומערכת היחסים היתה תקינה, מכבדת ואוהבת. על מנת לבנות חיים חדשים טובים ושקטים לאחר הליך גירושין, מומלץ לשים בצד את המחלוקות ולחפש פתרון הוגן לשני הצדדים. הסכם גירושין עושה זאת ושומר על אווירה תקינה. מדובר בצעד חשוב בעיקר כשיש ילדים משותפים המעורבים בסיפור.

הדגשים במסגרת הסכמי גירושין

הסכם גירושין בסיסי לוקח בחשבון שלוש נקודות מרכזיות. חלוקת רכוש, משמורת והסדרי השהייה כמו גם מזונות ילדים. ההסכם אינו משאיר מקום לספק או לפרשנות אחרת לאחר מכן.

חלוקת הרכוש מתייחסת לכל הרכוש המשותף שבני הזוג אספו במהלך חייהם המשותפים. החל מנכס למגורים אחד או יותר (דירות להשקעה), חסכונות לצד חובות בחשבונות הבנק. מניות, פוליסות ביטוח ופנסיה. זכויות סוציאליות, כלי רכב ועוד.

בכל הנוגע למשמורת והסדרי השהייה, עורכי דין הסכמי גירושין יכוונו לכך שבני הזוג יצליחו לקבוע בעצמם מי יהיה ההורה המשמורן הראשי, ואת הסדר בו הצד השני יוכל לראות את הילדים ולשמור עליהם במהלך השבוע וסופי השבוע. 

הסידור יכלול גם את הסדרי שהייה בתקופות של חגים וחופשות. כמו כן גם הנושא של לקיחת הילדים לטיול בחו"ל נלקח בחשבון, למשל בשאלה האם יש צורך לספק ערבויות מסוימות בהקשר הזה. זו דוגמה מצוינת כיצד הסכם גירושין לא משאיר מקום ולו הקטן ביותר למחלוקת בהתנהלות לאחר הגירושין.

הסכמי גירושין יכולים לכלול גם הסכמות על דרך החינוך של הילדים, עונשים חינוכיים ועוד.

גם מזונות ילדים נקבעים בהסכמי גירושין. בעזרת עורכי דין הסכמי גירושין, בני הזוג יכולים לקבוע את המועד ואת גובה התשלום שהגבר יצטרך לשלם לאישה עבור הילדים. תשלום מזונות הילדים כולל גם הוצאות מיוחדות.

הסכם גירושין: מחירים

עלות הליך הגישור בעזרת ליווי של עורך דין לענייני גירושין נעה בממוצע בין 3,000 ל-9,000 שקלים לבן ולבת הזוג בנפרד.

לאחר מכן העלות עבור כתיבה ועריכה של הסכם גירושין נעה בממוצע בין 7,000 ל-15,000 שקלים. המחיר משתנה בהתאם לאופי ולמורכבות של הסכמי הגירושין.

הסכם גירושין להורדה

לא פעם זוגות מתגרשים מנסים לחסוך כסף בכוח או במקומות הלא נכונים ובמקום להיעזר בליווי של עו"ד דיני משפחה, הם פונים לגוגל ולהסכם גירושין להורדה. מדובר בטעות שיכולה לעלות ביוקר. 

הסכם גירושין ללא עורך דין להורדה או הסכם גירושין דוגמא מהאינטרנט זהה לכולם. בפועל כל הליך גירושין שונה בתכלית האחד מהשני. במילים אחרות הסכם גירושין להורדה בחינם יכול לעלות לכם כסף רב. היזהרו מלבצע את הטעות הזו.

הסכמי גירושין: כדאי לדעת

מצד אחד חשוב מאוד כי מי שילווה אתכם בתהליך של כתיבת הסכם גירושין יהיה עורך דין דיני משפחה המתמחה בהסכמי גירושין. אולם אפשר ולעיתים כדאי כי במקום שכל צד יהיה מיוצג על ידי עורך דין גירושין בנפרד, הם ימנו עורך דין לענייני גירושין שילווה את שני הצדדים גם יחד. זה צעד שחוסך בעלויות ומקטין את האפשרות למחלוקות קטנוניות בקרבות אגו וכוח בין שני עורכי דין לדיני משפחה.

ניתן לבטל או לשנות הסכם גירושין שנחתם ואושר על ידי בית המשפט במידה וניתן להוכיח כי נעשה שינוי משמעותי בקרב אחד מהצדדים, או שזה נחתם בכפייה, בהטעיה וכד'. בדרך כלל מדובר בהליך קיצוני, לכן הסיכויים לבטל הסכם שכזה קטנים ביותר.

ניתן לנסח הסכם לתקופת ניסיון מבלי להתגרש. מדובר בהסכם פירוד שמסדיר בפועל את כל המחלוקות הצצות בהליך גירושין רגיל.

הסכמי גירושין: סיכום דברים

גירושין בהסכמה חוסכים זמן יקר של התרוצצויות בין בתי המשפט ומשרדי עורכי דין לענייני גירושין, וחוסכים את הצורך להוציא על כך סכומי כסף גדולים.

לכן הדיינים בבית הדין הרבני כמו גם השופט בבית המשפט לענייני משפחה מעודדים בני זוג המבקשים להתגרש להיעזר בהסכמי גירושין, במקום שההחלטות ופסקי דין יקבעו במסגרת הליך משפטי.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?