מזונות אישה

מזונות אישה הוא נושא שרבים נוטים לערבב אותו עם מזונות ילדים אך מדובר בטעות. יש מי ששואלים את עצמם מדוע תוך כדי הליך גירושין הגבר עדיין צריך לשלם לגרושתו מזונות? יש מי שטוענים טענה לגיטימית נוספת, מדוע הגבר צריך לשלם דמי מזונות לגרושתו ולא להיפך? כמובן שנשאלת גם השאלה מזונות אישה עד מתי?

כדאי לדעת! על פי חוק, ענייני נישואין וגירושין בישראל נעשים על פי דין תורה. לפי ההלכה היהודית הבעל חייב לפרנס את אשתו ואת ילדיו במהלך שנות הנישואין, כאשר האישה כלל לא חייבת לצאת לעבוד ולפרנס את עצמה. עוד כלל על פי ההלכה קובע כי האישה "עולה עמו ואינה יורדת". פירוש הדבר הוא שבמידה ובני הזוג בחרו להתגרש, אסור כי האישה תתפשר על פחות מרמת החיים לה הורגלה קודם לכן עד לקבלת הגט. 

דמי מזונות אישה, מה הם אומרים?

הכוונה במזונות אישה היא שהגבר חייב לדאוג לאישה לקורת גג, אוכל, ביגוד וכל שאר הצרכים הקיומיים שלה בדיוק כפי שהיה לאורך שנות הנישואין. נציין שוב כי מזונות אישה יתקבלו כל עוד הגבר והאישה נשואים, טרם התגרשו באופן סופי וגמור. 

מזונות אישה עד מתי?

מזונות אישה לאחר גירושין הוא מושג מבלבל. ברוב רובם של המקרים מדובר בתשלום מזונות עד לקבלת הגט הסופי. לאחר קבלת הגט האישה אינה זכאית עוד לקבל דמי מזונות עבור עצמה אלא מזונות ילדים בלבד בהתאם להסכם גירושין שקיבל את אישורו של בית דין רבני גירושין או של בית המשפט לענייני משפחה.

האם זה אפשרי כי האישה תמשיך לקבל מזונות מהגרוש שלה גם לאחר הגירושין וקבלת הגט? התשובה היא כן, במידה ומזונות אישה נקבעו בהסכם הגירושין שלהם. ברוב הפעמים יהיה זה סעיף הקשור לחלוקת הרכוש.

גובה מזונות אישה

כמו בכל הליך גירושין שום מקרה אינו דומה לשני. גם בכל הנוגע לגובה דמי מזונות אישה אין סכום שהוא מינימום או מקסימום לכולם, אלא זה נקבע על פי שני עקרונות.

ציינו קודם לכן את עיקרון "עולה עמו ואינה יורדת" שלמעשה קובע כי הגבר חייב לשמור על רמת החיים לה הורגלה האישה לאורך שנות חיי הנישואין.

העיקרון השני מדבר על "לפי עושרו ולפי כבודו". עיקרון זה מתבסס על השכר החודשי של הגבר במקום העבודה, והרצון לשמור על רמת חיים שלא תבייש אותו. עיקרון זה חשוב אך הוא אינו יכול לבוא לידי ביטוי ולפגוע ברמת החיים של האישה.

כדאי לדעת! אומנם גובה דמי מזונות אישה נקבעים בהתאם לרמת החיים שניהלו בני הזוג במהלך החיים המשותפים שלהם, אך ניתן להקטין ואף להגדיל את גובה דמי מזונות אישה. לשם כך צריך להוכיח לבית דין רבני גירושין או לבית משפט לענייני משפחה כי התרחשו שינויים דרסטיים במצבו של הגבר או של האישה, כך שאפשר יהיה לדון בשינוי גובה הסכום.

מזונות אישה עובדת

אנו חיים בעידן בו נשים רבות יוצאות לעבוד. הן מכהנות בתפקידי מפתח בחברות, בעלות עסקים ועוד. לעיתים האישה אפילו מרוויחה יותר מבעלה, אולם החוק בישראל לא השתנה עם השינויים החברתיים.

כך יוצא כי גם אישה שעובדת ומפרנסת את עצמה עדיין זכאית לקבל מזונות אישה. יחד עם זאת, בית דין רבני גירושין או בית משפט לענייני משפחה יכולים לבצע קיזוז בגובה דמי המזונות תוך כדי שממשיכים להגן על רמת החיים לה הורגלה האישה קודם לכן. 

כמובן במידה והאישה לא עובדת או עובדת אך אינה משתכרת בסכום גבוה, הגבר ימשיך להגן על זכויותיה ורמת החיים לה הורגלה במהלך חייהם המשותפים.

כדאי לדעת! לפי המשפט העברי האישה לא חייבת לצאת לעבוד ואי אפשר להכריח אותה לעשות זאת.

שלילת דמי מזונות מאישה, האם זה אפשרי?

אישה יכולה לאבד את הזכות שלה לקבל דמי מזונות במידה והיא בחרה לעזוב את הבית בחוסר תום לב, מתוך אינטרס כלכלי או נוחות אישית. אפשרות נוספת קיימת במידה והאישה מסרבת לקיים יחסי מין עם בעלה. כמו כן, אם מתברר כי האישה בגדה בבעלה, היא יכולה לאבד את הזכאות שלה לקבל מזונות אישה.

כמובן שבמקרים של אלימות מילולית או פיזית שגרמו לאישה לעזוב את בעלה, היא תהיה זכאית לקבל דמי מזונות מלאים על פי חוק.

מזונות אישה בית הדין הרבני או בית משפט?

לנשים כדאי לפנות אל בית משפט לענייני משפחה בכל הנוגע לגובה מזונות אישה. לא רק שבית המשפט בדרך כלל פוסק סכום גבוה יותר, אלא הוא גם מצמיד את גובה הסכום למדד ולא לתוספת היוקר, זאת בניגוד מוחלט לבית דין רבני גירושין.

מזונות אישה שנישאה בנישואין אזרחיים

גם במידה ונישואים של בני זוג נערכו בטקס אזרחי, בזמן גירושין ההליך חייב לעבור בבית דין רבני לגירושין עבור קבלת גט, מה גם שדיני המזונות של אישה נובעים מדין תורה. כך שבכל הנוגע לדמי מזונות, הזכויות והחובות של בני זוג שהתחתנו בנישואים אזרחיים זהים לגמרי למי שנישאו דרך הרבנות.

מזונות ידועה בציבור

במידה ובני זוג מנהלים זוגיות מחייבת במשך שנתיים לפחות אך הם לא מיסדו את הקשר בהליך נישואין, הם עדיין עונים להגדרה של ידועים בציבור. זה אומר שהם מקיימים מערכת יחסים קבועה האחת עם השני, מנהלים משק בית משותף, הם מוכרים כזוג על ידי בני המשפחה וחברים קרובים

במידה ובני זוג לא חתמו על הסכם אזרחי שכולל בתוכו סעיף מזונות ובשלב מסוים החליטו להיפרד, החוק בישראל מכיר בזכאות של האישה לקבל דמי מזונות ידועה בציבור.

מזונות זמניים

אם ישנה בקשה או צורך לבדוק תביעת מזונות אישה, הליך שלעיתים יכול לקחת פרק זמן לא קצר, עדיין צריך לשמור על מציאות בה אין שום פגיעה ממשית ברמת החיים של האישה והילדים. לשם כך ניתן לערוך הסכם מזונות זמניים.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?