ניהול עיזבונות

ניהול עיזבונות בא לידי ביטוי כאשר עולה הצורך לטפל בצוואה שמנוח השאיר מאחוריו. תפקידו של מנהל עיזבון לעשות סיכום סופי של כל ענייניו הכספיים של אדם שהלך לעולמו, ולדאוג שכל הרצונות של הנפטר יקוימו כפי שהוא קבע בצוואה שלו. לעיתים המשימה הזו לא קלה כפי שהיא נשמעת.

כדי להוציא לפועל ניהול עיזבונות, בישראל קיימים שני סוגים של מנהלי עזבון. בראש ובראשונה מנהל עיזבון זמני. הוא מתמנה לתפקיד לאחר שהמנוח הלך לעולמו ולפני שניתן צו ירושה או צו לקיום צוואה.

מנהל עיזבון זמני נקרא לדגל כשיש דחיפות לטפל בנכסי הירושה בגלל חשש לנזקים שיגרמו בנכסים, כאשר ישנו צורך לגבות חובות בהקשר של הנכס, או אם עולה חשש לקפח של מישהו מהיורשים. בעיקר מדובר ביורשים קטינים.

עוד מתפקידו של מנהל עיזבון זמני הוא לפרסם הודעה לנושים כי הם יכולים להגיש תביעות חוב תוך 90 יום, ולהוכיח כי הנפטר חייב להם כספים. למנהל זמני יש את האפשרות לשלם להם את חובות העיזבון הללו. 

הסוג השני הוא מנהל עיזבון קבוע. הוא מתמנה על ידי בית משפט לענייני משפחה ויכול לנהל את העיזבון עד פרק זמן של שנתיים, אלא אם כן בית המשפט מוצא לנכון להאריך לו את התוקף בהתאם למשתנים שיכולים לצוץ עם הזמן.

בין היתר תפקידו של מנהל עיזבון קבוע הוא לאתר את כל היורשים שהשם שלהם נמצא בכתב הירושה, לרכז את כל הנכסים שהנפטר הוריש, לדאוג לכך כי חובות שהשאיר מאחוריו ישולמו ולחלק את הסכום בדיוק על פי החוק או ההסכם.

הצורך להיעזר במנהל עיזבון משתנה בהתאם לנסיבות. לעיתים הנפטר בעצמו הציב דרישה עוד כשהיה חי, כי על מנת להוציא לפועל את הירושה שלו הוא מבקש כי מי שינהל את ענייניו הוא מנהל עיזבון. 

אפשרות נוספת למינוי של מנהל עיזבון עולה כאשר יש חוסר הסכמה וריבים בין היורשים או כאשר מוצאים כי לנפטר נשארו חובות שצריך לשלם אותם.

כדאי לדעת! מינוי של מנהל עיזבון בצוואה יכול להתבצע רק על ידי הוצאה של צו מטעם בית המשפט לענייני משפחה. גם השכר של מנהל העיזבון נקבע כחוק על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

התנגדות למינוי מנהל עיזבון, אפשרי?

הנפטר או היורשים שלו יכולים לקבוע מי יהיה מנהל העיזבון. במידה ואין הסכמה על כך, גם פה בית המשפט לענייני משפחה יכול להתערב ולקבוע זאת.

ניהול עיזבונות שכר טרחה, מי קובע?

גובה השכר של מנהל העיזבון נקבע על ידי בית המשפט למשפחה. הסכום עצמו מוגבל בחוק.

מה העיזבון כולל בתוכו?

עיזבון הוא כל הרכוש שאדם מת השאיר מאחוריו, עד שנעשית חלוקה של הרכוש בין היורשים שלו. העיזבון יכול לכלול נכסי נדל"ן, כסף, אגרות חוב וניירות ערך, זכויות שונות וגם חובות לנושים. 

מנהל עיזבון מכירת דירה

מנהל עיזבון יכול לעזור ולדחוף למכירה של נכס. קודם כל הוא עושה זאת על ידי פנייה אל בית משפט לענייני משפחה, ובפנייה זו הוא מנמק אודות הבקשה.

הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות, אך הבסיס הינו חוסר היכולת או בעייתיות שמנהל העיזבון רואה בהקשר של חלוקת נכס בין מספר יורשים.

למשל, במידה ואין הסכמה על מי מהיורשים יקבל את דירת המגורים, כאשר אי אפשר להוריש לכל אחד מהם חדר מסוים בתוך הדירה.  במקרה הזה המכירה של דירת המגורים תעשה לאחר אישור של בית המשפט לענייני משפחה לעשות זאת. המכירה תעשה על ידי מכרז פתוח.

מנהל העיזבון ידאג לפרסם את המכרז בגופי תקשורת מסוימים והדירה תימכר למרבה במחיר. לאחר מכירה של הנכס אפשר יהיה לחלק את הסכום שיתקבל במעמד המכירה בין היורשים.

מנהל עיזבון שהוא יורש, אפשרי?

לא. רק מי שאינם מוזכרים בצוואה וכל היורשים המוזכרים בצוואה מסכימים לו, יכול לבצע את התפקיד. מומלץ כי יהיו אלה בעלי כישורים לטפל בנושא רגיש זה, כמו עורך דין לענייני משפחה, האפוטרופוס הכללי או תאגיד.

פשיטת רגל של העיזבון

ישנם מקרים בהם החובות של הנפטר גדולים יותר מסך הנכסים וסכום הכסף שהשאיר מאחוריו. בסיטואציה הזו מנהל העיזבון או היורשים יכולים לבקש מבית משפט לענייני משפחה לנהל את נכסי העיזבון בפשיטת רגל ולדון בנושא על פי דיני פשיטת רגל.

חוק הירושה מנהל עיזבון

כאשר אין צוואה רשומה של הנפטר, נכנס לתוקף חוק הירושה אשר קובע כי עם מותו של אדם כל העיזבונות שלו עוברים ליורשיו.

מי הם היורשים? בן או בת הזוג של מי שהלכו לעולמם וילדיהם. החלוקה בין הצדדים חייבת להיות שוויונית, חצי חצי.

במידה ולנפטר לא היו בת זוג או ילדים, חוק הירושה קובע כי העיזבון יעבור להוריו. במידה וגם הוריו כבר אינם בין החיים, על פי חוק הירושה תעבור למדינה.

מימוש של ירושה

הליך מימוש הירושה דומה למימוש צוואה. בתחילה חייבים להגיש צו ירושה באמצעות צירוף תעודת פטירה של המנוח, להמתין פסק זמן מסוים ואף לפרסם זאת בתקשורת.

בפרק הזמן הזה נושים מסוימים או מי שחשים כי הם זכאים לקבל את הירושה או חלק ממנה, יכולים להתנגד לצו הירושה כך שהנושא ידון.

הליך מימוש הירושה יכול לצאת לפועל רק כאשר צו הירושה מתקבל. אז אפשר למכור את נכסיו של מי שהלך לעולמו, זה אומר נכסי נדל"ן, כלי רכב ועוד.

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי לכל דבר. הצוואה היא בקשתו של אדם מה ייעשה עם הרכוש שצבר במשך חייו לאחר שילך לעולמו.

צוואה יכולה להיעשות בכתב יד, להימסר בפני עדים, רשות או דמות מוסמכת כמו נוטריון ואף בעל פה.

כל אדם יכול לשנות את הצוואה שלו מתי שיחפוץ כמו גם לחלק את נכסיו על פי דעתו בלבד.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?