נישואין אזרחיים

סביר להניח כי בשנים האחרונות מדי פעם קראתם במדורי הרכילות של עיתונים ואתרי אינטרנט שונים על בני זוג יהודים שמימשו את אהבתם והתחתנו בטקס אזרחי, כאשר מי שניהל עבורם את הטקס והמטיר ברכות וציטוטים מפולפלים היה סלב מסוים שעושה זאת כפרנסה צדדית או מתוך תפיסת עולם.

איזו תפיסת עולם? שבמדינת ישראל, מדינה דמוקרטית, יותרו נישואים אזרחיים. אם כך איך יכול להיות שקראתם על שבני זוג נישאו בטקס אזרחי בישראל אך הם וזוגות אחרים עדיין מחכים כי בישראל יותרו נישואים אזרחיים, האם הם עברו על החוק? התשובה היא לא, הם לא ביצעו שום עבירה אך גם לטקס הנישואים שעברו אין שום תוקף. אומנם היה זה טקס חגיגי ומרגש, לאחריו נערכה מסיבה גדולה עם חברים ובני משפחה, כאילו הייתה זו חתונה לכל דבר, אולם בפועל לא מדובר בבני זוג נשואים. מדוע? כיוון שנכון להיום אין אפשרות של נישואים אזרחיים בישראל. אומנם ישראל היא מדינה דמוקרטית אך עוד קודם היא מדינה יהודית. על פי ההלכה היהודית בני זוג יהודים יכולים להתחתן אך ורק כדת משה וישראל. בנושא זה יש כוכבית קטנה נוספת שעליה נפרט בהמשך.

על טקס נישואים מרגש חולמת כל אישה מגיל צעיר, אך בכל הנוגע לאפשרות של נישואים אזרחיים בישראל, ובכן נכון להיום נושא זה עדיין יישאר בגדר חלום.

נישואים אזרחיים, היכן?

אם נישואים אזרחיים בישראל אינם אפשריים, מה עושים בני זוג יהודים שבכל זאת אינם מעוניינים להינשא כדת משה וישראל אלא בטקס אזרחי? אין להם ברירה אלא לטוס לחו"ל ולהתחתן במדינות המאפשרות גם לתושבים זרים להתחתן על אדמתם ועל פי החוקים המקומיים. מדובר בהליך בירוקרטי לא מורכב אך כזה שכן דורש התאמה מסוימת מול הרשויות באותה מדינה. כמובן שצריך לקחת בחשבון גם את עלויות הנסיעה.

רוב הזוגות היהודים מישראל שבחרו לטוס לחו"ל כדי להתחתן בדרך של נישואים אזרחיים הגיעו לעיר מסוימת בקפריסין או אל בירת צ'כיה פראג. אומנם מדובר במקומות יפים לבקר ולטייל בהם, אך זו בעיקר הטיסה הקצרה והמחירים הנוחים שמשחקים תפקיד ראשי בבחירת היעדים האלה.

אגב, בפסק דין עוצמתי שניתן על ידי בית המשפט העליון בישראל בחודש מרץ 2023, נקבע כי רשות האוכלוסין מחויבת לרשום זוגות שהתחתנו בנישואים מקוונים בחו"ל. על ענייני הרישום נפרט בהמשך.

התרת נישואין אזרחיים – בני זוג יהודים

זוכרים את הכוכבית המסוימת מהפסקה הקודמת? על שמדינת ישראל היא מדינה יהודית לכן בני זוג יהודים המבקשים להינשא צריכים לעבור טקס על פי חוקי ההלכה? הכוכבית הזו מיועדת עבור זוגות שבכל זאת בחרו להתחתן בדרך של נישואים אזרחיים ועשו זאת מעבר לים. אולי תתפלאו לקרוא אך עוד על פי ההלכה נישואים אזרחיים עדיין נחשבים בגדר ספק נישואים, כיוון שבכל זאת מדובר בענייני אישות בין גבר לאישה. 

מדוע זה כל כך חשוב למוסד הרבנות? כי בכל מערכת יחסים של זוגות נשואים ישנה אפשרות כי הזוגיות תתפרק ויהיה צורך להתגרש. בכל הנוגע לנושא התרת נישואים אזרחיים, על פי ההלכה היהודית כאשר בני זוג מתגרשים הגבר צריך להעניק לאישה גט. כדי לאפשר זאת הרשויות בישראל מכירות גם במי שעברו טקס של נישואים אזרחיים במקום אחר בעולם.

מבולבלים? בואו נעשה סדר. נישואים אזרחיים בישראל אינם אפשריים. כלומר אפשר להתחתן באיזה טקס חגיגי אך אף מוסד בישראל אינו מכיר במי שהתחתנו בדרך זו. מדינת ישראל כן מכירה בזוגות יהודים שהתחתנו בנישואים אזרחיים כל עוד אלה נעשו במקום אחר בעולם.

זוגות יהודים שעברו טקס של נישואים אזרחיים במקום מסוים בעולם ויום אחד יבקשו להתגרש, כדי לבצע התרת נישואים אזרחיים הם עדיין יהיו חייבים לעשות זאת דרך בית הדין הרבני על פי כל הכללים המקובלים כדי שהאישה תקבל מהגבר גט. אחרת הם לא ייחשבו לזוג גרוש.

נישואים אזרחיים – אישור סופי

זוכרים את עניין רישום ברשות האוכלוסין שציינו קודם לכן? על זוגות יהודים שהתחתנו בטקס אזרחי בחו"ל, ובכן בבואם ארצה הם צריכים לגשת אל משרדי משרד הפנים בעיר מגוריהם ולהירשם ברשות האוכלוסין תוך כדי שמגישים את כל הטפסים המעידים כי הם נישאו בחו"ל. לאחר שהרישום ייעשה הם ייחשבו לזוג נשוי בדיוק כמו כל זוג אחר שנישאו כדת משה וישראל.

זה אומר שכל הזכויות במדינה שייכות גם להם ואי אפשר להפלות אותם רק בגלל שנישאו בדרך אחרת. אילו זכויות? בביטוח לאומי, בחברות ביטוח, במוסדות רפואיים, קופות חולים, בנקים, מס הכנסה ועוד.

נישואים אזרחיים – למי זה מתאים?

אומנם נישואים אזרחיים בישראל הם דבר שלא ניתן לעשות, אך בכל זאת יש לא מעט זוגות יהודים שבכל זאת מעדיפים לוותר על ההזדמנות להתחתן על פי חוקי ההלכה היהודית ולנסוע ליעד בעולם ולהינשא שם. בלי רב, בלי שבירת כוס, בלי כתובה וכל שאר הסממנים היהודים. מדוע?

באופן טבעי כל זוג עם סיבותיו שלו. יש מי שרואים בעצמם כחילונים גמורים ומבחינתם תהיה זו צביעות להתחתן על פי ההלכה היהודית. יש מי שבוחרים להביע את מחאתם העזה על כך שמדינת ישראל במאה ה- 21 עדיין מנוהלת על פי חוקי דת מסוימים.

כמו תמיד יש גם את הפן הפיננסי שמשחק תפקיד. כיצד זה בא לידי ביטוי אתם שואלים? נישואים אזרחיים אינם כוללים בתוכם כתובה כך שהגבר אינו מחויב לשלם דמי מזונות אישה במקרה של גירושין. במקרה הצורך של התרת נישואים אזרחיים, הדבר לא ייעשה בבית דין רבני אלא בבית משפט לענייני משפחה. בית המשפט נחשב לפתוח וענייני הרבה יותר כשזה נוגע לענייני כספים, חלוקת רכוש, גובה דמי מזונות ילדים וכד'.

נישואים אזרחיים – זוגות מעורבים וחד מיניים 

בחלק הראשון של המאמר התייחסנו למספרים נושאים. נישואים אזרחיים בישראל שאינו אפשרי. התרת נישואים אזרחיים הנוגעים לבני זוג יהודים. מי הם בכלל הזוגות שבוחרים להתחתן נישואים אזרחיים, אם בגלל סיבות אישיות, על בסיס אמונה או חוסר אמונה וגם הצד הכלכלי שיכול לשחק תפקיד.

בחלק הזה של המאמר נתייחס לזוגות מעורבים, כאשר בן או בת הזוג יהודים והשני לא, כמו גם לזוגות חד מיניים שמבקשים להתחתן ולהיחשב לזוג נשוי לכל דבר.

כמובן שההלכה היהודית לא מאפשרת נישואים בין בני זוג מעורבים או זוגות חד מיניים, כך שלזוגות הללו אין ברירה אלא לעבור הליך של נישואים אזרחיים בחו"ל. גם במקרה הזה ההליך אינו שונה מזוגות יהודים המעוניינים להינשא בטקס אזרחי. הדבר צריך להיעשות במדינה המאפשרת לעשות זאת, תוך כדי הצגה של כל האישורים הפרוצדוראליים שהזוגות צריכים לנפק, אגב זה נכון גם עבור הרישום ברשות האוכלוסין בארץ לאחר מכן.

כדאי לדעת! נישואים אזרחיים הם האפשרות היחידה להינשא מצד מי שנחשבים בארץ לפסולי חיתון. הכוונה היא למי ששם המשפחה שלו כהן ובת הזוג שלו גרושה.

בשונה מזוגות יהודים שהתחתנו בטקס אזרחי בחו"ל ויכולים להירשם לאחר מכן בקלות במשרד הפנים, הרישום הזה אינו מספיק כשזה נוגע לזוגות מעורבים. מדוע? מתוך חשש של המדינה כי הזוגיות אינה כנה אלא נובעת מתוך אינטרסים שונים ומגוונים. לשם כך על הזוגות הללו להוכיח לבית המשפט לענייני משפחה כי מדובר בזוג לכל דבר ועניין. כיצד עושים זאת?

צריכים להביא בפני בית המשפט הסכמים שונים שנחתמו בין בני הזוג. למשל הסכם ממון. הוכחה כי הם מתגוררים יחדיו, מנהלים משק בית אחד. שיש להם חשבון בנק משותף ועוד.

אם זה נשמע לכם כבקשה קטנונית, צריך לזכור כי ההתעקשות של בית המשפט בכל הנוגע לנושאים הללו קשורה לאפשרות שבעתיד תינתן אזרחות ישראלית לבן או בת הזוג הזרים, לכן הבדיקה הקפדנית.

לזוגות מעורבים או חד מיניים שיש להם ילדים משותפים אין ממה לחשוש בהקשר של הילדים. הם נחשבים לחוקיים מכל בחינה, חוקית והלכתית. באופן טבעי גם הם מקבלים את ההכרה מצד כל רשות אחרת במדינה.

התרת נישואין אזרחיים – בני זוג מעורבים וחד מיניים

בשונה מזוגות שהתחתנו כדת משה וישראל, זוגות מעורבים או חד מיניים שנישאו בטקס אזרחי, אינם צריכים לעבור הליך התרת נישואים בבית הדין הרבני אלא אך ורק בפני שופט בבית משפט לענייני משפחה.

אומנם מדובר בהליך משפטי בלבד בלי שום סממן יהודי, אולם בגירושין כמו בגירושין, אפשר שתהיה זו פרידה יפה או בדרך מלחמתית. מדוע מלחמתית? כיוון שגם במקרה של התרת נישואים אזרחיים מעורבים ילדים וצריך לדון בכל ענייני המשמורת, גובה דמי מזונות ילדים, חלוקת ממון ורכוש משותף שנצטברו לאורך השנים ועוד. לכן ההמלצה היא שבכל השאלות הנוגעות להליך נישואים אזרחיים בישראל, נישואים אזרחיים בין בני זוג מעורבים וחד מיניים או התרת נישואים אזרחיים, כדאי לקבל ייעוץ והכוונה מצד עורך דין המתמחה בהליכים מורכבים אלו. 

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?