צוואות וירושות

רבים באוכלוסייה נוטים לטעות ולבלבל בין צוואות וירושות, לכן נעשה סדר בדברים.

צוואה

ישנם מספר סוגי צוואה כאשר בסופו של דבר תפקידה של הצוואה למנוע מצבים לא נעימים וריבים בין יורשיו של אדם. מי שיכול למנוע את המצבים הללו הוא עורך דין צוואות וירושות.

הצוואה הקלאסית היא צוואת יחיד. מדובר במסמך משפטי בו מפורט מה אדם מבקש להוריש לקרובים לו וכיצד לחלק את כל רכושו בחיים ביום שלאחר מותו.

יש צוואות הדדיות, מדובר בצוואה משותפת בין בני זוג. אומנם כל אחד מהם כותב צוואה בנפרד אך כל אחת משלימה את השנייה ובעצם נוצר הסכם אחד משותף לשניהם. 

צוואה נוספת היא צוואה בחיים. בשונה מצוואה רגילה זו לא עוסקת על פי דיני ירושה לאחר מותו של אדם, אלא היא מצווה מה לעשות בהקשר של אותו אדם במידה והוא גוסס. כלומר איזה טיפול רפואי להעניק לו ואיזה לא. 

צוואה נקמנית. כן, אתם לא טועים, עורך דין צוואות וירושות  יספר לכם כי מדובר בצוואה ממש כפי שקוראים ושומעים. מדובר בצוואה בה אדם מפרט מה הוא חושב על אחד או חלק מיורשיו ומדוע הוא בחר לנשל אותם מהירושה. יש צוואות נוספות אך ציינו את העיקריות שבהן.

כדאי לדעת! האדם שמכין צוואה יכול לקבוע כי הרכוש שלו יתחלק בין הקרובים לו ביותר, בן או בת הזוג וילדיו. אך באותה הנשימה הוא יכול להוריש את הרכוש שלו גם לחברים, למוסדות וגופים או אפילו למדינה.

כמו כן בצוואתו האדם אינו מחויב לחלק את הרכוש שלו בין יורשיו בצורה שווה.

מי שאחראי להוציא לפועל את בקשתו של הנפטר ולקיים את הצוואה הוא עורך דין צוואות וירושות.

צוואה – טעויות נפוצות

כל עורך דין צוואות וירושות יזהיר אתכם מהאופן בו אתם כותבים את הצוואה. כיוון שהצוואה קובעת מי יקבל מה, כדאי מאוד שהניסוח של הצוואה לא יהיה אפור אלא בצבעים של שחור ולבן. הכוונה היא שניסוח הצוואה יהיה ברור ולא מעורפל. לא כדאי להחסיר בצוואה פרטים קטנים גם אם נדמה שהם אינם חשובים או שהיורשים כבר יגיעו לעמק השווה לבדם. כמו כן במידה והצוואה אינה ברורה, אפשר והדבר יוביל לפסילתה, עד כדי כך.

פרט נוסף שעל פניו נראה שולי וכזה שלא יעורר בעיה, אך הוא חשוב בדיוק כמו כל פרט אחר בכתיבת הצוואה הוא התאריך. אסור לשכוח לציין את תאריך כתיבת הצוואה ולוודא שאין טעות ביום, חודש או השנה. גם טעות שכזו יכולה לפסול את הצוואה מתוך חשש כי לא מדובר בטעות אנוש אלא באמיתות הצוואה. בית המשפט חייב לדעת בדיוק מתי נכתבה הצוואה כדי לתת אישור משפטי להוציא את ההליך לפועל.

בדרך כלל מי שעורכים צוואה הם אנשים מבוגרים. לכן מומלץ לעשות שני דברים כשיוצאים לדרך וכותבים צוואה. הדבר הראשון הוא להיות מלווים על ידי עורך דין צוואות וירושות, הדבר השני הוא ועל כך ימליץ בחום כל עורך דין לענייני צוואות וירושות – להוסיף חוות דעת רפואית, זאת כדי למנוע התנגדות של מי מהיורשים או אדם אחר בטענה כי הצוואה נכתבה על ידי אדם שלא היה כשיר לעשות זאת מבחינה רפואית. בטח ובטח אם לאותו אדם היה עבר עם בעיות נפשיות. 

חוות דעת מצד רופא יכולה לאשר כי הצוואה נכתבה כאשר אותו אדם היה צלול בנפשו וכשיר להחליט למי להוריש את העיזבון שלו ובאיזה אופן.

האם ניתן לבטל צוואה שנכתבה?

כן, כל אדם רשאי ויכול לבטל צוואה שכתב ולערוך אחת חדשה. הצוואה החדשה תבטל באופן מלא צוואה שנכתבה קודם לכן. אין הגבלה על מספר הפעמים שאפשר לשנות צוואה, אך בכל פעם כדאי להתייעץ עם עורך דין צוואות וירושות. 

כאשר מבקשים לשנות מחדש צוואה הדדית, צריך להודיע לבן או בת הזוג על הרצון לעשות זאת אך אין צורך בהסכמה שלהם.

ניתן לבטל צוואה בכמה דרכים, למשל להצהיר על כך בדיוק באותו האופן בו אדם הצהיר על שערך צוואה קודם לכן. אפשרות נוספת היא להשמיד את מסמך הצוואה הראשון ואת כל העותקים שלו. ניתן לבטל צוואה גם מול בית משפט או נוטריון. אם מבקשים לבטל צוואה ולא בטוחים מה אסור ומה מותר, או אם הצוואה הופקדה כבר בידיו של אחר, כדאי לפנות אל עורך דין לענייני צוואות וירושות שיבדוק במה מדובר וילווה את התהליך.

האם ניתן להתנגד לצוואה?

התשובה היא כן ונציין גם כי כל אדם רשאי להגיש התנגדות לצוואה כל עוד הוא מאמין שנעשה לו עוול ומגיע לו לקבל נתח כלכלי מסוים מתוך העיזבון שהנפטר השאיר מאחוריו.  

את ההתנגדות לצוואה צריך להעלות על גבי מסמך. אפשר להציג את ההתנגדות רק לאחר שבעזרתו של עורך דין לענייני צוואות וירושות הוגשה לרשם הירושות בקשה להוציא לפועל את הצוואה.

כיצד יודעים מתי עורך דין לענייני צוואות וירושות הגיש בקשה לרשם הירושות?

על עורך דין לענייני צוואות וירושות עומדת החובה לפרסם זאת בעיתונות היומית כך שניתן לעקוב אחר מצב העניינים כאשר אדם מסוים נפטר. תוך 72 שעות מהמועד בו עורך דין לענייני צוואות וירושות פרסם את ההודעה בתקשורת, ניתן להגיש את ההתנגדות.

לאחר מכן מצב העניינים יהיה כדלקמן: מי שהגיש את ההתנגדות לצוואה ייחשב על ידי בית המשפט כנתבע בעוד מי שמבקש להוציא לפועל את הצוואה ייחשב כתובע. בית המשפט ידון בנושא כאשר כל צד יצטרך להציג את טענותיו בפני שופט.

התובע, כלומר מי שמבקש להוציא לפועל את הצוואה יצטרך להציג כנגד מסמך תגובה משלו ולכלול בו את הטיעונים שלו מדוע יש לקיים את הצוואה. באופן טבעי מומלץ להתייעץ בכל הנוגע לכתיבת המסמך עם עורך דין צוואות וירושות שמכיר את הדקויות ואיך כדאי להגיש זאת אל בית המשפט.

הדברים נכונים גם עבור הנתבע. לא כדאי להגיש תביעה על בסיס רגש או לנסות ולנתח משפטית באופן עצמאי את הצוואה גם אם נדמה שכל הדברים ברורים לעין, אלא להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני צוואות וירושות שיעזור בניסוח הגשת התביעה.

עוד לפני פסק דין הסופי, בית המשפט ינסה לשכנע את שני הצדדים לעבור הליך גישור מתוך מטרה שהם יגיעו לעמק השווה. במידה והצדדים לא הצליחו ליישב את הסכסוך וחוסר ההסכמה בנוגע לצוואה, לאחר שייבחן את הטענות שהועלו בפניו, שופט בית המשפט יקבע כיצד תתבצע חלוקת הצוואה.

מה עושים במידה ואדם לא השאיר מאחוריו צוואה? כאן נכנס לתמונה חוק הירושה. חוק זה קובע כיצד תתבצע חלוקת העיזבון של הנפטר ומי יהיו היורשים. בדרך כלל מדובר באישה והילדים, אך יכולים להיות אלה גם קרובים אחרים.

גם בכל הנוגע לחלוקת העיזבון כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני צוואות וירושות.

ירושה

לאחר שאדם הולך לעולמו והוא השאיר מאחוריו צוואה, כל הכסף והרכוש מתחלקים בין יורשיו על פי הכתוב בצוואה. את הרכוש והממון מכנים בשם עיזבון. במידה ולאותו אדם נשארו חובות, צריך לשלם אותם מתוך העיזבון ולחלק את מה שנשאר בין יורשיו. 

עורך דין לענייני צוואות וירושות יסביר לכם כי אם גובה החובות גדול יותר מהעיזבון, היורשים אינם צריכים להשלים את ההפרש. כמובן שמדובר במקרה קיצוני ולרוב אין בעיה מיוחדת בהקשר הזה.

סכסוכי ירושה

על פניו חלוקה של ירושה היא לא עניין מסובך ולא אמורה לעורר הדים, אך כל עורך דין לענייני צוואות וירושות יעיד כי לא כך הם פני הדברים. 

רבים הם המקרים בהם מתפתחות להן מריבות ומלחמות של ממש בין בני משפחה קרובים על הירושה. יש מי שיגידו כי זו התוצאה כאשר רכוש וממון אמורים להתחלק בין מספר אנשים, כיוון שכל אחד יכול לחשוב כי לו מגיע יותר או שנעשה לו עוול. במידה ועל הפרק עומד סכסוך ירושה, ניתן להתמודד עם המחלוקת בעזרתו של עורך דין לענייני צוואות וירושות.

סכסוכי ירושה – נכס נדל"ן 

חלוקה של דירה או בית למגורים גוררת אולי את הבעיה הגדולה ביותר בנודע לסכסוכי ירושה. בכל זאת רוב נכסי הנדל"ן למגורים בישראל מוערכים במיליוני שקלים.

עורך דין לענייני צוואות וירושות מנוסה בתחום יעיד כי גם אם בצוואה נכתב במדויק כי דירה למגורים תתחלק שווה בשווה בין אחים הדבר יכול לעורר בעיות וריבים גדולים. מה למשל? אם אחד מהיורשים מבקש למכור את הדירה ולהתחלק ברווח אך אחיו מתנגדים לעניין. אם אח אחר מעדיף כי הדירה תהיה מושכרת ויש חוסר הסכמה בנוגע לגובה השכירות. או האם קודם לכן צריך להשקיע כסף בשיפוץ הדירה או לא.

סכסוכי ירושה – רכוש

לאורך השנים אדם צובר לעצמו המון פריטים שונים. חלק מוחשיים וחלקם לא.

פריטים מוחשיים יכולים להיות כלי רכב, פריטי אספנות ועתיקות, מוצרי חשמל ועוד. פריטים לא מוחשיים נחשבים לקניין רוחני, למשל זכויות ביצירה מסוימת ועוד. תתפלאו לגלות כי סכסוכי ירושה הקשורים לרכוש יכולים להוביל לריבים קטנוניים גם בנוגע לחלוקה של אלבומים, מזכרות קטנות או כלי מטבח, עד כדי כך. אל תצחקו כיוון שגם אם הערך הכספי של אותם פריטים אינו גדול, הם יכולים להיות שווים המון לכל אחד בפן הרגשי. בכל זאת מדובר במזכרות של אדם שהיה קרוב ויקר. 

סכסוכי ירושה – עסקים

בדומה לסכסוך ירושה הקשור לנכס נדל"ן, גם במידה ואדם שהלך לעולמו השאיר מאחוריו עסק פעיל ומצליח, שהיה שותף בעסק עם מישהו אחר, או שהיו לו מספר אחוזים בחברה מסוימת, הדבר יכול לעורר מחלוקת.

אם אחד מהיורשים מבקש למכור את העסק כולו והאחרים מתנגדים לצעד הזה. גם אם יש הסכמה על מכירת העסק אפשר ותהיה בעיה וחוסר הסכמה בכל הנוגע לגובה המכירה או לאיזה אדם או גורם למכור אותו.

אם אחד מהיורשים רוצה לנהל את העסק, להמשיך את דרכו של האבא או האימא אך כל שאר האחים מתנגדים לכך. אם אותו אחד מבקש לקנות את חלקם של האחרים בעסק באיזה סכום ומה יהיו תנאי תשלום?

סכסוך בין יורשים – פתרונות

סכסוך בין יורשים לעולם אינו זהה בין אחד לשני. הסכסוך תלוי בהמון גורמים. למשל כמה יורשים מוזכרים בצוואה, למרות שגם אם מדובר במספר קטן של יורשים הדבר אינו מבטיח כי לא יתעוררו בעיות. האם הצוואה הייתה ברורה בלי שום מקום לספק. אופי היורשים משחק תפקיד ראשי גם כן. אפשר ובני משפחה קרובים לא יהיו קטנוניים ולא יבקשו לריב או להילחם על כל פרט קטן כאילו מדובר במלחמת עולם, אלא דוגלים בפשרות בלי לעורר מהומות. 

הפתרון לסכסוכי ירושה טמון בליווי מקצועי של עורך דין לענייני צוואות וירושות מכמה סיבות. עורך דין צוואות וירושות מחזיק בידע מקצועי כיצד לפרש משפטית את הצוואה. הוא יכול לאתר פגמים שנפלו בה ולנטרל בעיות עוד קודם לחלוקה עצמה.

עורך דין צוואות וירושות מנוסה כבר ראה והיה מעורב בהמון מקרים של סכסוכי ירושה כך שמביא עמו ניסיון שיש לו חשיבות עצומה. בניגוד ליורשים עצמם, בין אם מדובר בבן את בת זוג, אחיות ואחים, קרובי משפחה אחרים, חברים או שותפים לעסק או חברה, עורך דין צוואות וירושות אינו מעורב רגשית כיצד כתובה הצוואה. אותו לא מעניין מה העיזבון של הנפטר כולל וכיצד הוא ביקש כי תעשה חלוקת העיזבון. כך שרק עורך דין לענייני צוואות וירושות יכול להתייחס ולגעת בסכסוך בצורה קרה ומחושבת ולנהל את הדברים על פי חוק. הניסיון שלו לא כולל רק את הידע המקצועי אלא גם כיצד לגעת ולפשר בין הצדדים. מדובר באומנות של משא ומתן וגם זו חשובה ויכולה לבוא לידי ביטוי כאשר צריך למלא אחר צוואתו של אדם.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?