תביעת מהו"ת

תביעת מהו"ת – גישור וזה הכל

כשיוצאים לדרך בהליך גירושין יודעים היכן מתחילים אך לעולם אי אפשר לדעת מה עוברים בדרך, כמה זמן ייקח התהליך ומה יהיה המחיר הסופי שלו, נפשי וכלכלי. 

במידה ומדובר בהליך גירושין לוחמני כאשר שני הצדדים מנסים לכופף את ידו של האחר, סביר להניח כי תאלצו להגיע למספר גדול של פגישות ודיונים אצל עורך דין גירושין ובבית המשפט. זאת אגב אחת הסיבות מדוע בתי המשפט קורסים תחת העומס. 

תביעת מהו"ת – דרישה על פי חוק

לשם כך בדיוק וכחלק מרפורמה שבוצעה לפני מספר שנים בתקנות סדר הדין האזרחי, נקבע חוק חדש הנוגע להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה. 

פירוש הדבר הוא שעוד בטרם ניתן להגיש תביעת גירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, שני הצדדים חייבים לבצע פגישת מהו"ת (או חוק המהו"ת). מהו"ת פירוש של ראשי תיבות מידע, היכרות ותיאום. 

ניתן להגיש תביעת מהו"ת כאשר סכום התביעה עולה על כ- 40,000 שקלים. במקרים נדירים ממש שופט יכול לקבוע/להמליץ על פגישת מהו"ת גם בסכום נמוך יותר.

פגישת מהו"ת נוצרה בניסיון ליישב את הסכסוך בעזרת הליך גישור שיש ביכולתו לפשר בין בני זוג שבחרו להתגרש, ולעזור להם להגיע למציאת פתרון הוגן שיחסוך מהם הוצאות משפט יקרות ובזבוז זמן לחינם.

כדאי לדעת! מהרגע שהוגשה בקשה של תביעת מהו"ת, ישנו פרק זמן בו כל ההליכים השונים מעוכבים, ואף אחד מבני הזוג אינו יכול להגיש בקשה לערכאה משפטית מסוימת, אלא במקרים יוצאי דופן.

בדרך כלל ההמלצה הגורפת היא שבכל פגישה של הליך גירושין כדאי להיות מלווים על ידי עורך דין דיני משפחה, אולם בהקשר של פגישת מהו״ת ראשונה שני הצדדים אינם יכולים להיות מלווים על ידי עורך דין לענייני גירושין, אלא הם יהיו לבדם בלי אף גורם אחר.

פגישת מהו"ת – מחיר

מי שעומדת מאחורי תביעת מהו"ת ופגישת המהו״ת הראשונה היא מהו"ת יחידת הסיוע מטעם בית המשפט. זוהי יחידה בשירות ציבורי לענייני משפחה המיועדת למצוא פתרון לסכסוך שעלה בין בני זוג המבקשים להתגרש.

המגשר מטעם יחידת הסיוע אינו קשור בשום אופן לאף אחד מבני הזוג. במידה ובני הזוג הסכימו לקבל את הליווי של המגשר, תעריף של פגישת מהו"ת עומד נכון להיום על מחיר של כ- 436 שקלים פלוס מע"מ לשעת גישור.

פגישת מהות בענייני משפחה

לאחר פגישת מהו"ת ראשונה, יחידת הסיוע תזמין את שני הצדדים לעוד שלוש פגישות נוספות, במידה ויש לכך צורך. אל הפגישות הללו כדאי לצרף עורך דין לענייני גירושין שיש ביכולתו לעזור לעשות סדר בדברים.

כדאי לדעת! תביעת מהו"ת והזמנה עבור פגישת מהו״ת ראשונה זהה לגמרי כמו הזמנה לבית משפט, כך שביטול פגישת מהו"ת אינו עומד על הפרק.

במידה ולאחר כל המפגשים בני הזוג לא הצליחו להגיע להסכמה משותפת והם אינם רואים עוד צורך או סיכוי ליישב את הסכסוך בעזרת פגישת מהו"ת נוספת, מי שהגיש את הבקשה לנסות ולסיים את הסכסוך בעזרת תביעת מהו"ת יכול לבחור את הערכאה המשפטית להמשך הליך גירושין.

פגישת מהות סיכויי הצלחה

במהלך פגישת מהו"ת ראשונה בין מגשר המהו"ת לבני הזוג, הוא יסביר להם על ההליכים המשפטיים ועל ההשלכות המשפטיות שעולות כאשר מתגרשים. כמו כן הוא יציג בפניהם את כל העקרונות של ההליך ויפרט על היתרונות הטמונים בו. ישנם כאלה לא מעט.

תוך כדי פגישת מהו"ת ראשונה מגשר המהו"ת יבקש מהצדדים להציג בפניו את כל המחלוקות העיקריות שעומדות בין ביניהם. הוא יציע מספר אפשרויות כיצד ניתן לטפל במחלוקות הללו ולהגיע לפתרון מוסכם בין הצדדים.

במידה ולאחר ההליך בני הזוג יגיעו לכדי הסכמה משותפת, מגשר המהו"ת יגיש את המסמך אל בית המשפט.

כדאי לדעת! חוק המהו"ת המאפשר לבצע תביעת מהו"ת אינו מושלם אך הוא מחויב על פי חוק. הבעיה המרכזית הטמונה בתביעת מהו"ת היא שמדובר בהליך המתנהל על ידי גורם שאין לו הכשרה משפטית כפי שיש לעורך דין לענייני גירושין. זה יכול להוביל לפגיעה של אחד או שני הצדדים גם יחד במידה ויש חוסר הסכמה על גובה דמי מזונות, חלוקת רכוש, משמורת ילדים ועוד.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?