תיקי אפוטרופסות

תיקי אפוטרופסות מסדירים בחוק את הזכות והחובה שלנו כחברה לדאוג, להגן ולנהל את הצרכים של מי שזקוקים לעזרה באופן זמני או באופן קבוע, כיוון שהם אינם מסוגלים עוד לנהל בעצמם פעולות חשובות כמו כל אדם אחר.

בתיקי אפוטרופסות האפוטרופוס מקבל את ההסמכה ואישור מבית המשפט לפעול למען מי שזקוק לעזרה. עליו לעשות זאת בתום לב, במיומנות ובמסירות מלאה.

למעשה תיקי אפוטרופסות ומינוי אפוטרופוס שוללים את החירות והעצמאות של אדם, אך לא בכוונת זדון אלא כיוון שהוא אינו כשיר להחליט באופן עצמאי. בין היתר מדובר בניהול כספיו בחשבון הבנק, קבלת החלטות רפואיות ועוד. כך שלמעשה בעת מינוי אפוטרופוס על אדם אחר, האפוטרופוס יהיה הדמות הבלעדית שתקבע ותקבל החלטות בשמו של אותו אדם.

תיקי אפוטרופסות, מתי?

המצבים בהם בית המשפט מאפשר להוציא לפועל תיקי אפוטרופסות ומסדיר מינוי אפוטרופוס מאוד ברורים. מדובר בקטינים שאיבדו את הוריהם או שההורים שלהם אינם מסוגלים לתפקד כהורים, עוברים, או מי שפשוט לא מסוגלים לדאוג לעניינים שלהם באופן עצמאי בגלל סיבות שונות. למשל בעת מחלה כתוצאה מזקנה, וגם מי שהוכרזו כי אינם יכולים לבצע פעולות משפטיות.

עוד בית המשפט קובע האם מינוי אפוטרופוס יהיה לפרק זמן מסוים או באופן קבוע ועל איזה תחומים האפוטרופוס יהיה אחראי – ענייני גוף, רכוש או שניהם גם יחד. 

אפוטרופוס לגוף 

מינוי אפוטרופוס מעביר לו את האחריות לנהל את ענייניו האישיים ביותר של הנזקק. בין היתר מדובר בביגוד והנעלה, אוכל, מגורים, תעסוקה, קשר משפחתי, שמירה על זכויות אישיות, וכמובן כל ענייני הרפואה השונים – קביעת תור לרופא, ניתוחים ועוד.

אפוטרופוס לרכוש

מינוי אפוטרופוס מעביר לו את האחריות לנהל את הרכוש והכסף של הנזקק. זה אומר ניהול של חשבונות הבנק, תשלום של חובות, ניהול נכסי נדל"ן, השקעות ועוד.

אפוטרופוס על קטין

באופן טבעי כשמדובר בתיקי אפוטרופסות הנוגעים לקטינים, ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של הילד שלהם עד שהוא מגיע לגיל 18. בשנים הללו יש להם חובות אפוטרופוס בדיוק כפי שיש לאפוטרופוס או גוף אחר, לו היה מתבצע מינוי שכזה.

ישנם מקרים בהם בית המשפט יחליט כי להורים תינתן אפוטרופסות בלעדית או שהוא יאשר זאת לאחר שההורים יציגו בפניו הסכם שנערך ביניהם.

במידה ובית המשפט מגלה כי ההורים אינם מבצעים את תפקידם כהלכה או יקבע כי מדובר במקרה של אי מסוגלות הורית, הוא יכול לשנות את פני התמונה ולהטיל מינוי אפוטרופוס על גורם אחר. ברוב הפעמים בית המשפט יבחר בקרוב משפחה אחר של הקטין.

אפוטרופוס להורה מבוגר

תיקי אפוטרופסות נוספים באים לידי ביטוי כאשר עולה צורך למנות אפוטרופוס להורה מבוגר. חובות אפוטרופוס להורה מבוגר עולה כאשר הוא כבר אינו מסוגל לנהל באופן עצמאי את ענייניו הרפואיים. למשל כאשר ההורה המבוגר נמצא במצב סיעודי כזה או אחר, כשהוא יכול לתפקד באופן חלקי או לא לתפקד כלל.

אפוטרופוס להורה מבוגר בא לידי ביטוי גם כאשר צריך לדאוג ולנהל את ענייניו הפיננסים. זה אומר לשלם את חובותיו ולדאוג לכל זכויותיו ורכושו הפרטי.

מי שבדרך כלל מקבלים  את האחריות על הקשיש הם אחד מילדיו או בני משפחה קרובים אחרים. במקרים קיצוניים בית המשפט יכול לקבוע כי חובות אפוטרופוס תתבצע על ידי גורם אחר מתוך כוונה לשמור על טובת הקשיש. 

אפוטרופוס יתרונות וחסרונות

בדרך כלל מינוי אפוטרופוס נעשה על ידי בן/בת זוג או בני משפחה קרובים של אדם הזקוק לעזרה. לעיתים לא מדובר בהחלטה נכונה, כיוון שמינוי אפוטרופוס שמכיר את הנזקק מקרוב ומעורב רגשית, חסר את הידע המקצועי והמנטלי כיצד לפעול בנסיבות חיים לא קלות ואף מסובכות.

בתיקי אפוטרופסות על האפוטרופוס לדווח באופן שנתי על הפעולות שהוא מבצע לאפוטרופוס הכללי. כמו כן לאחר 30 יום מרגע מינוי אפוטרופוס, עליו לדווח לאפוטרופוס הכללי על פירוט הנכסים של הנזקק.  

במידה וישנן טעויות שבוצעו לאורך הדרך, הן יכולות לסבך ולטרפד את האפשרות לבצע פעולות נוספות לאחר מכן.

כך שיש לקחת בחשבון את האפשרות של מינוי אפוטרופוס על ידי עורך דין לענייני משפחה מייצג או חברות לאפוטרופסות המתמחות בעניין.

כדאי לדעת! על מנת להגן על האינטרס של הנזקק כמו גם על זה של האפוטרופוס המייצג אותו, מומלץ להפריד את חשבונות הבנק של שניהם, גם אם האפוטרופוס הוא בן משפחה (הורה, אח/אחות, דוד/בן דוד).

אחרת מדובר בטעות שכיחה שיכולה להוביל לחוסר סדר ובמקרים מסוימים להקפאת חשבון הבנק. כמו כן כדאי להוסיף הערות אפוטרופסות בחשבונות הבנק השונים.

מומלץ לבצע את אותה הפרדה גם כשמדובר בנכסי נדל"ן הרשומים על שמו של הנזקק. כמו כן מוטב להימנע מלרשום הערות אזהרה על נכסי נדל"ן של האדם הנזקק.

תיקי אפוטרופסות, שכר?

אפוטרופוסים שהם הורים או בני משפחה קרובים אינם מקבלים שכר על כך שקיבלו על עצמם חובות אפוטרופוס, אך הם אינם צריכים לדאוג בשל כך. כל ההוצאות הכספיות עבור הנזקק נלקחות מחשבון הבנק שלו.

בכל הנוגע לחברות או עמותות שיכולות לשמש כאפוטרופוס, את שכר הטרחה עבור הפעילות הזו הן תקבלנה ממשרד המשפטים, לאחר הגשת פנייה מסודרת דרך תאגיד האפוטרופסות עבור העבודה שביצעו.

צו מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס יוצא לדרך עם בקשה שכוללת בתוכה מסמכים רפואיים ותצהיר עם הסבר מדויק מי מבקש להיות אפוטרופוס ומדוע. אל התצהיר צריך להוסיף מספר מילים של בני משפחה נוספים שיש להם קרבה לנזקק, עם אישור שלהם לגבי זהות האפוטרופוס ולקיחת האחריות מהצד שלו. 

התצהיר חייב להיות מאומת על ידי עורך דין לענייני משפחה. לאחר מכן שופט מטעם בית המשפט יבדוק אותו. השופט יכול לזמן את האפוטרופוס ובני משפחה נוספים לשיחה או להעניק צו במעמד צו אחד.

עורך דין אפוטרופוס 

אפוטרופוסות היא נושא משפטי מורכב מאד ויש לא מעט מצבים שבהם המדינה צריכה להתערב בעניינו של אדם זה או אחר שלא מינה לעצמו את מי שבמקרים כאלה ואחרים יוכל לקבל עבורו החלטות משמעותיות או לבצע עבורו פעולות ברכוש וכספים. עורך דין אפוטרופוס הוא מי שצריך לפנות אליו במצבים כאלה וכל מקרה צריך להיבחן לגופו ולקבל מענה פרטני ואישי. התחום הכללי של דיני משפחה בדרך כלל עוסק בנושאים רגישים ומורכבים ויש סיבה אשר בגינה יש מודעות גבוהה כיום לנושאים כמו עריכת צוואה או ייפוי כוח מתמשך. מסמכים אלה פוטרים את המדינה מלהתערב.

מתי צריך לפנות אל עורך דין אפוטרופוס

בכל מצב שבו לאדם זה או אחר צריך למנות אפוטרופוס, כלומר אדם שיפרוס עליו חסות ויהיה אחראי אליו – הרי שזה יהיה מקרה שבו חובה לקבל ייעוץ וסיוע של עורך דין אפוטרופוס. עורך הדין יבחן כל מקרה לעומק ויבדוק את המניעים או הצורך אשר בגינם מחפשים סיוע משפטי מקצוע בנוגע למינוי אפוטרופוס. יתכן ויהיה מדובר באדם מבוגר שאינו כשיר אך לא מינה לעצמו מיופה כוח ויתכן שיהיה מדובר בילדים או קטינים שהמדינה צריכה לקבוע להם אפוטרופוס בהיעדר הורים מכל סיבה שהיא. ישנם כללים וחוקים ברורים בנוגע למינוי אפוטרופוס ולכן חשוב וחובה לקבל ייעוץ מעורך דין שעוסק בתחום ובקיא בו.

הנושא החשוב והמורכב של מינוי אפוטרופוס

בהיעדר אפוטרופוס יכולים קרובי משפחה או אפילו אנשים שאינם מהמשפחה לנסות להשתלט על רכוש או כספים של אדם שאינו כשיר, מה שבתורו יגרור לא מעט ריבים, מחלוקות וסכסוכים בין אנשים. מכיוון שממילא המדינה לא מאפשרת את המצב הזה הרי שמה שחשוב ונכון לעשות זה לפנות אל עורך דין אפוטרופוס כדי לקבל מידע מדויק באשר למצב הספציפי המדובר וכך לקבל את ההחלטות שתהיינה הכי מתאימות עבור כל אדם.

אתם צריכים סיוע משפטי או ליווי בנוגע למינוי אפוטרופוס? פנו לעורכת הדין עפרה פרי המקצועית והמנוסה בתחום זה וקבלו את המענה שמתאים ונכון עבורכם.

עורך דין לענייני אפוטרופוסות

מינוי אפוטרופוס נדרש כאשר יש צורך לסייע לאדם מסוים לקבל החלטות בנוגע לעצמו או לבצע פעולות משמעויות בעוד הוא בעצמו אינו מסוגל או כשיר לכך. מצבים כאלה יכולים להיות קשורים לילדים קטינים שאין להם הורים, לאדם מבוגר שבשל סיבה בריאותית ו/או קוגניטיבית לא מסוגל להבין את המתרחש סביבו ובעצם כל אדם כזה שבכל סיבה שהיא לא מסוגל לקבל את ההחלטות של החיים בנוגע לעצמו. עורך דין לענייני אפוטרופוסות הוא הכתובת המקצועית לפנות אליה כדי להבין מה המשמעויות של מינוי האפוטרופוסות ואיך התהליך מתבצע בפועל. יש מקרים שבהם יהיו בני משפחה שאפשר יהיה למנות אך יש גם מקרים שלא.

החשיבות של פנייה דחופה אל עורך דין לענייני אפוטרופוסות

חשוב לדעת שמינוי אפוטרופוס עלול להיות מצב שנקלעים אליו ממש מעכשיו לעכשיו ותהיה דחיפות לטפל בו במהרה. גם עורך דין לענייני אפוטרופוסות וגם בתי המשפט שעוסקים בתחום זה יודעים שלפעמים יש צורך במציאת פתרון דחוף ומהיר וכמובן מעבר לשעות הפעילות המקובלות. חשוב מאד שלכל אדם באשר הוא תמיד יהיה מי שיכול וכשיר לקבל עבורו החלטות מהותיות ולשם כך, למשל, יש מסמך משפטי – ייפוי כוח מתמשך. בעזרת מסמך זה אפשר למנות אפוטרופוס בצורה מהירה וללא עיכובים ועורכי הדין בדרך כלל יהיו מעורבים במצבים שבהם המסמך לא נערך וצריך לבחור את האפוטרופוס הנכון והמתאים.

כל אדם חייב אפוטרופוס בכל זמן

אף אדם לא יכול לחיות את החיים שלו ללא האפשרות לקבל החלטות או לבצע פעולות. במצב שבו צריך לפנות אל עורך דין לענייני אפוטרופוסות לשם מינוי אפוטרופוסות כנראה שבאופן מיידי גם יהיה צורך לקבל החלטות כמו כאלה שתהיינה קשורות לחשבון הבנק, לכספים או רכוש ובמקרים אחרים לקבלת טיפול רפואי או קבלת החלטות שהמהות שלהן היא הנושא הגופני בריאותי. מכאן החשיבות של מינוי האפוטרופוס שידאג כמו שצריך.

עו"ד עפרה פרי מתמחה ומנוסה בנושאים שקשורים לאפוטרופוסות ומומלץ לפנות אליה כדי לקבל מידע כללי או פרטני של כל מקרה לגופו.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?