גירושין אזרחיים

על פניו גירושין אזרחיים נשמעים כמו הליך פשוט, קצר ויעיל. במציאות הדברים עובדים אחרת. גירושין אזרחיים מנישואים אזרחיים זהו הליך שיש לו מספר משתנים שיכולים להקשות על החיים במידה ולא יודעים כיצד להתנהל מול גלגלי הבירוקרטיה המקומית. אך עוד קודם לכן כמה מספרים. 

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל 92% מהזוגות מתחתנים ברבנות.

יחד עם זאת בשני העשורים האחרונים ישנה עלייה הדרגתית בכל הנוגע לזוגות שהעדיפו להינשא בחו"ל. כיום הנתון הזה עומד סביב 7,500 זוגות בממוצע שנתי וב-25% מהמקרים שני בני הזוג הם יהודים. אולם מה קורה כשמחליטים להתגרש?

עוד לפני שנגיע אל גירושין אזרחיים נחזור רגע אחד אל הנישואין עצמם. אט-אט המסורת היהודית מפנה מקום לחדשנות, כאשר רבים מחליטים למסד את הזוגיות שלהם בדרך של נישואים אזרחיים. הסיבות לכך מגוונות. עבור חלק מדובר בטרנד שמאוד מוצא חן בעיניהם – להתחתן אחרת. יש מי שמאסו במוסד הרבנות הישן והמנוכר. חלק עושים זאת בגלל חוסר אמונה באלוהים או סלידה מהדת היהודית, ומבקשים לעבור טקס חילוני בלבד. כמובן, גם מי שמעוניינים לערוך נישואים חד מיניים אינם יכולים לעשות זאת דרך הרבנות.

היעדים הפופולריים של הישראלים שמעוניינים להתחתן בנישואים אזרחיים אך מבקשים לעשות זאת מחוץ לישראל מגוונים הם. החל מקפריסין דרך צ'כיה ועד לכנסיות תיירותיות בלאס וגאס ארה"ב. 

פסולי חיתון

יש זוגות שמאוד היו רוצים להתחתן כדת משה וישראל אך הם אינם יכולים לעשות זאת בדרך המקובלת דרך הרבנות כיוון שנחשבים לפסולי חיתון. 

פסולי חיתון הם מי שנושא את שם המשפחה כהן ואישה גרושה. מי שעל פי ההלכה היהודית נחשב לממזר. זוגות שיש ביניהם קרבה משפחתית ממדרגה ראשונה. גבר יהודי או אישה יהודייה אשר מבקשים להתחתן עם מי שאינם יהודים. אישה עגונה שלא ניתן לדעת היכן נמצא בעלה או במידה והיא מסורבת גט.

האם הדרך לגירושין אזרחיים מתחילה מנישואים אזרחיים? 

התשובה הקצרה היא לא, הדרך לגירושין אזרחיים אינה מתחילה  מנישואים אזרחיים. אך כדי להבין מעבר מומלץ לקרוא את השורות הבאות.

מדינת ישראל מכירה בנישואים אזרחיים של בני זוג יהודים ומאפשרת למי שבחרו להינשא בדרך זו להירשם כזוג נשוי לכל דבר במשרד הפנים. יחד עם זאת ישנו משתנה קריטי וחשוב. בעל ואישה יהודים שהתחתנו בדרך של נישואים אזרחיים ומעוניינים לפרק את הזוגיות, צריכים לדעת כי גירושין אזרחיים בישראל יכולים להתבצע אך ורק דרך בתי הדין הרבניים. אבסורד ככל שזה יישמע, בית הדין הרבני בישראל רואה בנישואים אזרחיים כספק נישואין. זאת הסיבה שגם בני זוג שנישאו בטקס אזרחי לכל דבר יאלצו להתגרש אך ורק דרך בית הדין הרבני על כל המשתמע מכך.

כדאי לדעת! גם אם בני זוג יהודים שהתחתנו בנישואים אזרחיים מחוץ לישראל ולאחר מכן עברו הליך גירושין אזרחיים בחו"ל, בבואם להתגורר בארץ הם יגלו כי הסמכות היחידה הנוגעת בנושא גירושין אזרחיים הוא עדיין בית הדין הרבני.

במילים אחרות, הליך גירושין אזרחיים שבוצע במדינה אחרת מחוץ לישראל אינו מספיק כדי שבני הזוג יחשבו לגרושים בישראל. הם יהפכו להיות כאלה לאחר שיבצעו הליך פתיחת תיק גירושין בית דין רבני ויסיימו את התהליך על פי הדרכים המקובלות מצד בית הדין הרבני עד סופו.

כדאי לדעת! אם שני בני זוג מעוניינים לערוך טקס נישואים אזרחיים ובשום פנים ואופן הם לא ירצו כי בית הדין הרבני יהיה מעורב בהחלטה שלהם להתגרש במידה והצורך הזה יעלה, כל מה שעליהם לעשות הוא להירשם כחסרי דת. אז בית משפט אזרחי יכול לבצע התרת נישואין בלי לערב את בית הדין הרבני.

יחד עם זאת, אם בן או בת הזוג יעידו על עצמם כחסרי דת אך הצד השני עדיין יהיה רשום כיהודי, על בית המשפט יהיה לפנות אל דיין של בית הדין הרבני על מנת לבקש אישור מיוחד המוביל לגירושין. כאשר האישור הזה מתקבל אפשר לגשת אל משרד הפנים, להציג את המסמך ולבקש לשנות את המצב המשפחתי. כדאי לקחת בחשבון כי צעד קיצוני ויוצא דופן שכזה עלול לקחת זמן רב.

גירושין מנישואים אזרחיים בקהילה יהודית מעבר לים

קהילות יהודיות כידוע יש בכל רחבי העולם ובכל אחת מהן יש גם מוסדות דת שונים. במקרים מסוימים אלה יכולים לשמש פתרון עבור בני זוג יהודים המעוניינים לעבור גירושין אזרחיים שלא בישראל, כל עוד הם אכן מתגוררים במדינה אחרת מעבר לים. חשוב לדעת כי ניתן לעבור הליך הגירושין במוסד דתי מחוץ לישראל ולקבל ממנו גט לכל דבר ועניין, אך ורק אם אותו מוסד מוכר על ידי בית הדין הרבני בישראל. 

כדאי לדעת! ישנה חשיבות עליונה כי המוסד הדתי בחו"ל יהיה מוכר על ידי בית הדין הרבני בארץ, כיוון שישנם מספר זרמים דתיים ולא כולם מוכרים ומאושרים על ידי בית הדין הרבני בישראל. במידה ובני זוג יערכו גירושין אזרחיים במוסד דתי שאינו מאושר על ידי בית הדין הרבני, ובשלב מסוים הם יגיעו להתגורר בארץ, לא תהיה להם ברירה אלא הם יאלצו לעבור הליך גירושין נוסף בבית הדין הרבני כדי להיחשב לזוג גרוש בישראל.

גירושין מנישואים אזרחיים בעזרת שליח גט

ישנם מקרים בהם בני זוג שעוברים הליך גירושין בהסכמה כולל בהליך גירושין אזרחיים, יזדקקו לעזרה חיצונית של מי שתפקידו להיות שליח גט. אומנם בית הדין הרבני תמיד יעדיף כי בני הזוג שמעוניינים לבצע גירושין מנישואים אזרחיים יהיו בצוותא בטקס הגירושין ובעת קבלת הגט, אך בנסיבות שציינו קודם לכן ניתן להיעזר בשליח. בדרך כלל השליח הוא עובד מן המניין בבית הדין הרבני.

מדובר במקרים מאוד נקודתיים ויוצאי דופן. למשל כאשר אחד מבני הזוג שהגישו טופס גירושין אזרחיים ומבקש לבצע התרת נישואין, מתגורר במדינה מסוימת מחוץ לישראל, בעוד בן/בת הזוג מתגוררים בישראל ואין מצב בו שניהם יפגשו יחדיו ויעברו גירושין אזרחיים במוסד דתי מאושר על ידי בית הדין הרבני. אפשרות יוצאת דופן נוספת היא כאשר בן או בת הזוג אינם יכולים להגיע לארץ בגלל בעיה בריאותית מסובכת שמקשה על עצם ההגעה.

ישנה אפשרות נוספת, זאת במידה ובית הדין הרבני יחשוש כי אם שליח הגט לא ייצא לדרכו כמה שיותר מהר, הדבר יאפשר לבעל שאינו מעוניין להעניק לאשתו גט לברוח ולהיעלם.

כך שתפקידו של השליח הוא לנסוע אל המדינה בו בן הזוג נמצא, להחתים אותו על הגט ואז להעביר אותו לבת הזוג ומשם אל בית הדין הרבני.

גירושין אזרחיים שנערכו במדינה זרה – בעיה נוספת

משתנה נוסף שנכנס לתמונה ויכול לעורר בעיות כאשר מבקשים לבצע גירושין מנישואים אזרחיים שנערכו במדינה מסוימת מחוץ לישראל, הוא במידה ולבן או בת הזוג יש אזרחות כפולה, לעומת אזרחות ישראלית בלבד של הצד השני. הבעיה טמונה בכל הנוגע להסכמות שצריכות להיחתם בנוגע לנושאים שונים הנלווים להליך גירושין אזרחיים, בדיוק כפי שקורה בהליך גירושין בהסכמה. למשל מה עושים בכל הנוגע להסדרי משמורת ילדים, תשלומי מזונות, כמובן חלוקת הרכוש המשותף ועוד?

הבעיה יכולה להתעצם כאשר שני בני הזוג מחזיקים באזרחות כפולה. כיוון שאז יכול להיווצר מצב בו בית המשפט בישראל עלול שלא להכיר בפסק דין שיינתן במדינה זרה אחרת, אלא אם כן מדובר בכללי המשפט הבין-לאומי המקובלים על רוב בתי המשפט ברחבי העולם כולל זה בישראל. כדי להבין יותר על כל הדקויות מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין דיני משפחה המתמחה גם בנישה של גירושין מנישואים אזרחיים.

גירושין אזרחיים – סיכום דברים

נישואים אזרחיים וטקס של חתונה אזרחית כזה או אחר הוא בהחלט פתרון לכל מי שמעדיף שלא להינשא דרך הרבנות בישראל. כל אדם והאמת הפנימית או הרוחנית שלו. יחד עם זאת אם מישהו חושב כי טקס של נישואים אזרחיים בארץ או בכל מקום אחר ברחבי העולם, מעניק לו תעודת ביטוח במידה והנישואים עולים על שרטון והזוגיות מתפרקת, בדמות מסע של גירושין אזרחיים בדיוק כפי שנערך טקס הנישואים פשוט טועה.

גם אם התחתנתם בדרך של נישואים אזרחיים והחלטתם להתגרש, הליך גירושין יתקיים אך ורק בבית דין רבני גירושין, זאת כדי שתקבלו הכרה ברורה מצד המוסדות הרלוונטיים בישראל ותיחשבו לגרושים לכל דבר ועניין. על מנת שלא להסתבך עם הדקויות והחוקים השונים, פנו אל עו"ד דיני משפחה כדי לשמוע יותר. הוא הסמכות המקצועית שתעשה עבורכם סדר בכל היבט אפשרי. ביכולתו של עורך דין גירושין מקצועי לבצע עבורכם הסכם גירושין אזרחיים שלוקח בחשבון כל בעיה או מחלוקת עתידית שיכולים לצוץ במידה ומבקשים לצאת לדרך בהליך גירושין מנישואים אזרחיים. אך ורק בדרך הזו תוכלו לעבור הליך גירושין אזרחיים עם כמה שפחות מחלוקות ושמירה על מערכת יחסים טובה ומכבדת למרות הפרידה.

צרו קשר עימנו
מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם:
פתח שיחה
💬 נשמח לסייע
היי 👋
איך אפשר לעזור?